24 styczeń 2025
Copywriting to dziedzina, która zyskuje coraz większą popularność, wraz z coraz szerszą działalnością firm w Internecie. Tworzenie tekstów wydaje się łatwe – w końcu przecież każdy potrafi pisać. A jednak copywriting jest czymś więcej i wiąże się z określonymi zasadami. Czytaj dalej, aby dowiedzieć się jakimi i poznać tę dziedzinę bliżej.
Na czym polega copywriting?
Copywriting to pojęcie, które nie ma dokładnego polskiego odpowiednika, a jego wyjaśnienie wymaga krótkiego opisu tego zajęcia. Polega na pisaniu tekstów w określonym celu – często sprzedażowym – w ramach działań marketingowych lub reklamowych. Powstałe treści muszą odznaczać się skutecznością i odpowiednim poziomem perswazyjności. Zazwyczaj są to teksty tworzone do Internetu, np. na stronę internetową, do reklam czy newslettera.
Copywriting ściśle wiąże się z wykorzystywaniem wiedzy związanej ze sprzedażą i analityką – nie jest więc jedynie ścieżką skierowaną wyłącznie dla humanistów. Wymaga solidnej znajomości grupy docelowej i dokładnego rozumienia nie tylko branży, ale i działalności konkretnej firmy. Należy wykorzystywać w nim techniki, które czynią tworzone treści lepszymi, np. język korzyści.
Copywriting a content marketing
Content marketing i copywriting to pojęcia, które bywają stosowane zamiennie. Wynika to z tego, że ich niektóre elementy się przenikają i w związku z tym wyraźne granice zostają zatarte.
Przyjmuje się jednak, że content marketing jest mocniej związany z tworzeniem treści, np. na blogi firmowe czy do postów w social mediach. Za copywritingiem zazwyczaj stoi cel sprzedażowy i dlatego jest związany z tekstami bardziej perswazyjnymi, jak reklamy czy banery na stronie głównej sklepu internetowego. Copywriting to również krótsze teksty, np. hasła reklamowe.
Copywriting SEO
Ważną gałęzią copywritingu jest copywriting SEO. Wiąże się on z pisaniem zgodnie z wytycznymi algorytmu Google, aby dzięki tworzonym treściom strona miała szansę zająć wysoką pozycję w wyszukiwarce.
Pisanie treści do pozycjonowania wymaga znajomości zasad tej dziedziny. Copywriter musi wiedzieć, jak używać słów kluczowych, jak zoptymalizować tekst i (w niektórych przypadkach) jak go opublikować. Często konieczna jest znajomość dopasowywania fraz do danego tekstu.
Copywriting SEO zazwyczaj dotyczy artykułów tworzonych jako element działań link buildingowych. Może jednak wiązać się z tworzeniem opisów kategorii czy tekstów na stronę główną sklepu. Obejmuje bardzo szeroki zakres działań i wymaga nieustannego rozwoju ze strony copywritera, który musi być na bieżąco ze wszystkimi zmianami algorytmu Google.
Jakie są przykłady copywritingu?
Copywriting obejmuje bardzo różnorodne teksty. Są to m.in.:
- teksty do reklam,
- hasła reklamowe,
- treści na stronę internetową,
- newslettery,
- opisy produktów w sklepach internetowych,
- opisy kategorii w sklepach internetowych,
- landing page.
W przypadku połączenia z content marketingiem i copywritingiem SEO często pisane są również artykuły blogowe.
Czy copywriting jest trudny?
Copywriting jest zajęciem, które na pewno jest trudniejsze niż się wydaje. Nie każdy, kto potrafi pisać i włada biegle językiem polskim, może zostać specjalistą w tej dziedzinie. Copywriting to coś więcej niż tylko pisanie – opiera się na realizacji poprzez tekst konkretnego i jasno określonego celu. Dla wielu osób może on więc być trudnym i wymagającym zajęciem.

Dobry copywriter, czyli umiejętności potrzebne do copywritingu
Jeśli zastanawiasz się, co musi umieć copywriter, albo nie jesteś pewien, czy warto inwestować w usługi copywritingu dla swojej firmy, musisz wiedzieć, że to zajęcie jest tylko z pozoru proste.
Osoba specjalizująca się w copywritingu musi posiadać kilka ważnych umiejętności.
Lekkie pióro i poprawność językowa
Copywriting wymaga posiadania lekkiego pióra. Co to dokładnie oznacza? Tworzone przez copywritera teksty muszą być przyjemne w odbiorze. Odbiorca musi płynąć przez tekst, a informacje muszą być w nim odpowiednio rozłożone. Dlatego nie każdy radzi sobie dobrze w copywritingu. To umiejętność, którą można i należy ćwiczyć, jednak są osoby zajmujące się tworzeniem tekstów, które po prostu radzą sobie lepiej, co da się wyczuć po jakości tekstów.
Oczywiście w copywritingu do gry wchodzą różnorodne techniki i zasady, które pozwalają nadać tekstowi konkretny cel. Jego kolejne elementy są ze sobą łączone niczym układanka. Lekkie pióro nie jest więc wszystkim, ale zdecydowanie przydaje się podczas tworzenia treści i nadawania im ostatnich szlifów.
W niektórych firmach teksty copywriterskie są weryfikowane przez korektorów. Jednak często to na barkach copywritera spoczywa odpowiedzialność za jakość tekstu. Dlatego ważna jest poprawność językowa, dzięki czemu można uniknąć błędów mających negatywny wpływ na wizerunek marki.
Analiza, wyciąganie wniosków i umiejętność researchu
Research to bardzo ważny aspekt pracy copywritera – w końcu często pisze on specjalistyczne teksty na tematy, o których często nie ma pojęcia. Zdarza się, że są to treści do niszowych czy mocno technicznych branż. W takich sytuacjach dobry research to podstawa – trzeba wiedzieć nie tylko gdzie, ale i jak go robić.
Jednak na researchu nie kończy się praca copywritera. Musi on posiadać umiejętność odsiewania niepotrzebnych informacji i następnie wyciągania wniosków z tych najważniejszych dla danej publikacji. Dlatego o osobach zajmujących się copywritingiem mówi się, że są specjalistami różnych dziedzin i mają wiedzę na wiele tematów.
Zrozumienie grupy docelowej
Empatia powinna być jedną z podstawowych cech osób zajmujących się copywritingiem. Dzięki niej możliwe jest wczucie się w sytuację grupy docelowej i dokładne zrozumienie jej potrzeb. Tylko w ten sposób można napisać dobry tekst sprzedażowy czy perswazyjny – rozumiejąc potrzeby, emocje i pragnienia osób, do których jest skierowany. Dzięki temu możliwe jest wyciągnięcie kolejnych wniosków i dopasowanie ich do konkretnego produktu czy marki.
Szlifowanie warsztatu i poszerzanie wiedzy
Branża copywritingu nieustannie się rozwija. Oznacza to, że jeśli copywriter chce za nią nadążyć i być dobry w swoim fachu, musi uczyć się nowych rzeczy, szlifować swój warsztat i być na bieżąco ze zmianami.
Można korzystać z wielu bezpłatnych źródeł lub brać udział w kursach. Ważne są jednak motywacja i chęć do rozwoju. Zajmując się copywritingiem, trzeba po prostu… pisać. W ten sposób można uczyć się na błędach i poszerzać swoją wiedzę.
Ile kosztuje copywriting?
Cena copywritingu to kwestia, która interesuje wiele osób – zarówno tych, którzy chcą wykonywać te usługi, jak i tych zainteresowanych ich zamówieniem.
Copywriting zazwyczaj bywa rozliczany na trzy sposoby.
- Cena za liczbę znaków
Najczęściej określana jest cena za 1000 znaków ze spacjami i koszt tekstu zależy od jego długości. To rozwiązanie często jest stosowane przy artykułach blogowych.
- Cena za cały tekst
Taki system rozliczeń zazwyczaj pojawia się przy tekstach specjalistycznych, w niszowych branżach oraz przy krótkich treściach, np. hasłach reklamowych.
- Cena za pakiet działań
Taki sposób wyceny działań związanych z copywritingiem najczęściej jest wykorzystywany przez agencje marketingowe. W skład takiego pakietu mogą wchodzić różne teksty, np. artykuły blogowe, posty do social mediów, newslettery i treści do reklam.

Cena copywritingu jest trudna do jednoznacznego określenia, gdyż zależy od wielu czynników. Koszt 1000 znaków ze spacjami może wynosić od kilkunastu do kilkuset złotych – wpływ ma m.in. jakość tekstu oraz poziom jego zaawansowania, branża i doświadczenie copywritera. W przypadku pakietów agencji koszt jest zależny od zakresu działań – cena oscyluje zazwyczaj na poziomie od kilkuset do kilku tysięcy złotych, ale przy rozbudowanych działaniach bywa wyższa.
Copywriting po angielsku i w innych językach
Copywriting po polsku jest w naszym kraju najpopularniejszym rozwiązaniem. Jednak pisanie tekstów w innych językach również bardzo dobrym wyborem dla osób, które chcą zajmować się pracą w tej branży.
Copywriting po angielsku i w innych językach nie jest jednak tak prosty jak mogłoby się wydawać. Często nie wystarczy jedynie znajomość danego języka. Znaczenie mają również kwestie kulturowe i społeczne związane z konkretnym krajem i jego nie tylko obecną sytuacją, ale także historią. Jeśli więc myślisz o współpracy z międzynarodowymi firmami, jest to możliwe, ale wymaga szerokiego przygotowania i „wniknięcia” w wybrane miejsce.
Firmy, które chcą zlecić takie zadania copywriterskie, mają kilka opcji. Najpopularniejszą opcją jest zakup gotowych tekstów w wybranym języku. Wtedy od razu po otrzymaniu możliwe jest ich wykorzystanie. Alternatywą jest zlecenie napisania tekstu po polsku i przetłumaczenie go. Takie rozwiązanie sprawdza się jednak lepiej w przypadku polskich firm, które publikują swoje treści w kilku wersjach językowych. W przypadku zagranicznych biznesów popularniejsze jest korzystanie z pierwszej opcji, gdyż tak przygotowany tekst oznacza się wyższą jakością dla firmy.
Dla kogo jest copywriting?
Copywriting cieszy się rosnącą popularnością, ponieważ coraz więcej firm zaczyna swoją działalność online. A właśnie ona wiąże się z koniecznością tworzenia treści do social mediów, newslettera, stronę internetową czy do reklam na Facebooku, Instagramie i w Google Ads. Z copywritingu powinny więc korzystać wszystkie firmy, które działają w sieci i zależy im na jak najlepszych wynikach.
Copywriting sprawdza się także dla osób prowadzących jednoosobową działalność, influencerów czy osobistości internetowych. W ich przypadku copywriterom zazwyczaj zlecane są drobne zadania, np. ułożenie scenariusza do reklamy czy napisanie krótkiego tekstu. Taka współpraca zazwyczaj przebiega na zasadach freelancingu.
Copywriting a AI
Aktualnie przeżywamy rozkwit AI, czyli sztucznej inteligencji. Wpływa ona na wiele dziedzin naszego życia oraz pracy i nie inaczej jest z copywritingiem. Coraz częściej zadawane są pytania o to, czy AI wyprze copywriting. Zastanawiają się nad tym nie tylko osoby, które chcą pracować jako copywriterzy, ale i firmy planujące zatrudnienie takich specjalistów.
Zdecydowanie nie jest to coś, czego trzeba się obawiać. Sztuczna inteligencja daje duże możliwości, jednak (przynajmniej na razie) najlepiej radzi sobie z nieskomplikowanymi i powtarzalnymi zadaniami oraz szybkim przetwarzaniem dużej ilości danych.
Warto traktować AI jako wsparcie podczas pisania i wykorzystywać możliwości, jakie daje – jest m.in. inspiracją czy sposobem na przyspieszenie pracy dzięki zaawansowanemu researchowi. Najprawdopodobniej wraz z jego dalszym rozwojem powstaną nowe stanowiska (np. osoba redagująca wyłącznie teksty tworzone przez sztuczną inteligencję), jednak nie oznacza to, że rola człowieka zostanie ograniczona całkowicie.
Podsumowując, copywriting to nieustannie rozwijająca się dziedzina, która obejmuje pisanie różnorodnych tekstów o określonym celu. Najlepiej odnajdują się w niej osoby, które mają lekkie pióro, szlifują swój warsztat i są empatyczne. Copywriting daje szerokie możliwości, np. możliwość pisania w innych językach i pracy dla zagranicznych marek. Współpraca z copywriterami może odbywać się na kilka sposobów, dzięki czemu każda firma znajdzie odpowiedniego twórcę dla siebie.